Tell us your story
Tell us your story
How has offline Wikipedia affected you? The Wikimedia Foundation (the non-profit that supports Wikipedia) is looking for personal, diverse and inspiring stories about how offline Wikipedia affects the world. If you have a personal story that you would like to share, please contact: stories@kiwix.org. Thank you!

Özellikler

From Kiwix
Revision as of 16:19, 30 April 2014 by VikipediBilgini (talk | contribs)
Jump to: navigation, search
Other languages:
azərbaycanca • ‎বাংলা • ‎Deutsch • ‎English • ‎español • ‎فارسی • ‎français • ‎galego • ‎עברית • ‎magyar • ‎Bahasa Indonesia • ‎italiano • ‎Nederlands • ‎پښتو • ‎português • ‎русский • ‎Türkçe
Kolay kullanım, Kiwix çocuklar için mükemmel derecede uygundur.

Kiwix; dilediğiniz içeriği edinebilmenize, kavrayabilmenize ve paylaşabilmenize yardımcı olmak için çok zengin bir özellik yelpazesi sunar.

Hepsini listeleseydik, liste uzun ve sıkıcı olacaktı; işte en önemli olanları:

Taşınabilir

Kiwix bir OLPC XO'de çalışıyor

Kiwix, kullanmak için kurmanız gerekmeyen taşınabilir bir uygulamadır. Kiwix dizinini kopyalayabilir ve istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz: sabit diskiniz, USB flash sürücünüz ya da DVD'niz. Eğer sisteminizle daha iyi bütünleşmesini istiyorsanız, ek bir yükleme yöneticisi ihtiyacınızı çoğu zaman karşılar.

Kiwix sistemlerin ve mimarilerin geniş bir bölümünü destekler. Kiwix'i Microsoft Windows, Android, Apple Max OSX ve GNU/Linux gibi kişisel bilgisayarlarla uyumlu ana masaüstü işletim sistemleri ile kullanabilirsiniz. GNU/Linux ile, birçok dağıtım Kiwix paketlerini destekler.

Kiwix gerçekten hafif ve uyumlu bir yazılımdır, oldukça eski bilgisayarlara kurabilirsiniz. Ayrıca onu Raspbperry Pi ve fiş bilgisayarlar gibi mini cihazlarda da kullanabilirsiniz.

Kullanıcı dostu

Kiwix, Farsça ve 80 diğer dilde yerelleştirilmiştir.

Kiwix'i nasıl kullanacağınızı zaten biliyorsunuz: Web tarayıcınız gibi çalışır! Kiwix, tarayıcınızla çevrimiçi kullanmaktan hoşlandığınız tüm özellikleri sağlar: yer imleri, sekme gezintisi, geçmiş, yakınlaştırma, kısayol tuşları.

Kiwix mükemmel bir sayfa sahnelemesi sunar. Tamamen Web teknolojileri üzerine temellendirilen Kiwix aslına (tıpkısı olmasa bile) benzer bir gösterime imkan verir. Sözün kısası, Vikipedi'nin tadını sanki çevrimiçiymişsiniz gibi çıkarabilirsiniz.

Kiwix ana dilinize tercüme edilmiştir. İngilizce öğrenmenize ya da yanınızda sözlük bulundurmanıza gerek yok. Kiwix 80'den fazla dilde yerelleştirilmiştir ve Latin dili olmayan dillerle mükemmel bir şekilde çalışır.

Kütüphane

Kiwix'in kendi kütüphanesi vardır.

Kiwix tüm içeriği tek bakışta bir araya getirmenize imkan tanıyan kendi kütüphanesine sahiptir. Her içerik meta-verisi ile listelenir ve içeriği kolayca açabilir ya da silebilirsiniz. Gruplandırma, filtreleme ve arama özellikleri bulmak istediğiniz içeriği hızlıca bulmanıza yardım eder.

Kütüphane çevrimiçi katalog üzerinde kullanışlı bir görünüm sunar; yeni bir içeriği tek bir tık ile indirebilirsiniz. Bu, internetten gelen içerikle kendi yerel kütüphanenizi doldurmanızın en kolay ve en güvenli yoludur. Her başlangıçta, Kiwix yeni içerikler, çevrimiçi güncellemeler için denetleme yapacak ve size yeni içeriğin mevcut olup olmadığını bildirecektir.

Arama aracı

Kiwix tam metin arama aracı, favori arama motorunuz gibi çalışır.

Kiwix hedefe hızlıca ulaşmanıza yardım edecek çok sayıda arama özelliğine sahiptir:

  • Tam metin arama aracı tüm metin üzerinde arama yapmanıza imkan tanır. Sonuçları favori arama motorunuza benzer bir şekilde size gösterir.
  • You can also simply use the title suggestion system which dynamically pops up and proposes articles with corresponding title while you are typing in the search box.
  • Once you have found an article, the search in page will help you to come directly to the exact part of the article you want to study.

Web sunucusu

HTTP'yi kullanarak yerel ağınız üzerinde içerik paylaşın.

With Kiwix, you can share content on your LAN and even on Internet. Kiwix integrates a HTTP/Web server, which can be started on demand, directly from the Kiwix user interface. Then, all users sharing the network can simply access your content using their browser, without installing themselves Kiwix or downloading any ZIM file.

Called kiwix-serve, this server can also perfectly be started independently; it's available as a separate command line executable. This can be pretty useful if this is the only usage of Kiwix, on server or small devices. We use it, for example, for our Wifi hotspot solution.

Açık

Herkes yardım edebilir!

Kiwix is an open project, you deserve this openness. We think openness and transparency are not only needed regarding our users, but also the best way to deliver you the most adapted solution.

Kiwix uses open formats and protocols. Kiwix uses the open Web formats and the file format ZIM, which was created by the openZIM project. It's export feature works with a few other ones: PDF, HTML or paper. To exchange data on Internet, Kiwix uses only open protocols like HTTP, Bittorrent and Metalink.

The Kiwix project has adopted an open development process and produces open-source software. Everybody can freely execute, copy, modify and share Kiwix. You are rather invited to join and help the development, then it will really be yours!

Ayrıca bakınız