Tell us your story
Tell us your story
How has offline Wikipedia affected you? The Wikimedia Foundation (the non-profit that supports Wikipedia) is looking for personal, diverse and inspiring stories about how offline Wikipedia affects the world. If you have a personal story that you would like to share, please contact: stories@kiwix.org. Thank you!

راهنمای استفاده

From Kiwix
Revision as of 15:36, 1 February 2015 by Mehran (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search
Other languages:
English • ‎español • ‎فارسی • ‎français • ‎magyar • ‎italiano • ‎日本語 • ‎русский • ‎中文(中国大陆)‎

راهنمای استفاده
خلاصه‌ای از نحوه کار با برنامه و قابلیت‌های آن ...

بازگشت به راهنما ←

کلیدهای ناوبری و دکمه‌ها

مشاهده محتویات درون کیویکس مشابه مرورگرهای وب است، بنابراین شما به راحتی می‌توانید از یک صفحه به صفحه‌ای دیگر بروید. با کلیک بر روی دکمه خانه Home24.png در نوار ابزار، صفحه پیش‌فرض فایل ZIM خود را خواهید دید. به عنوان مثال، اگر فایل زیم ویکی‌پدیای فارسی را اجرا کرده باشید، «صفحه اصلی» ویکی‌پدیا را خواهید دید. اگر هیچ فایل زیمی را اجرا نکرده باشید، صفحه راهنما را خواهید دید و این بدین معنی است که هیچ محتوایی برای نمایش وجود ندارد. در آن صورت، شما باید دستورالعمل‌های این صفحه را دنبال نمایید.

دقیقاً مانند یک مرورگر وب، شما می توانید با کلیک بر روی دکمه عقب Go-back24.png به صفحه قبلی که در آن بودید و با کلیک بر روی دکمه جلو Go-forward24.png دوباره به صفحه اول بروید. برای باز کردن یک زبانه جدید بر روی دکمه Add24.png که در کنار آخرین زبانه قرار دارد کلیک کنید و یا اینکه کلیدهای Ctrl+T را فشار دهید. برای بستن یک زبانه، بر روی علامت Close12.png در کنار زبانه استفاده کنید و یا کلیدهای میانبر Ctrl+W در صفحه کلید را فشار دهید. همچنین شما می‌توانید با فشردن کلید Ctrl پیوند درون یک صفحه را در یک زبانه جدید باز کنید و یا می‌توانید همین کار را با کلیک راست کردن بر روی آن پیوند و انتخاب گزینه "باز کردن پیوند در زبانه جدید" انجام دهید.

تنظیم اندازه متن

در حالت عادی، متن محتویاتی که می‌خوانید به طور پیش‌فرض دارای اندازه‌ای خاص است. از آنجا که ممکن است این اندازه از دیدتان مناسب نباشد، شما این قابلیت را دارید که در لحظه که خواستید اندازه متن را بزرگتر را کوچکتر نمایید. برای انجام این کار از ابزار linkFافزایش اندازه و Zoom-out24.pngکاهش اندازه در نوار ابزار استفاده نمایید. همچنین می‌توانید از طریق منوی نمایش > اندازه‌نمایی در نوار منو به آنها دسترسی پیدا کنید که در آنجا گزینه دیگری تحت عنوان Zoom-10016.pngاندازه اصلی برای بازگرداندن به اندازه اصلی متن وجود دارد. همچنین می‌توانید از کلیدهای میانبر Ctrl و + برای بزرگنمایی و Ctrl و - برای کوچک کردن متن و Ctrl و 0 برای بازگردانی به اندازه اصلی استفاده کنید.

اگر صفحه نمایش کوچکی دارید و می‌خواهید از نهایت استفاده برای خواندن متن را داشته باشید، می‌توانید کیویکس را به حالت تمام صفحه ببرید و تمامی پنجره‌های سیستم‌عاملتان را پنهان کنید. برای این کار روی دکمه Fullscreen24.pngتمام صفحه کلیک کنید و یا اینکه کلید F11 از کیبورد خود را فشار دهید.

چاپ و ذخیره کردن متن صفحات

شما می‌توانید محتویات درون کیویکس را چاپ کنید و یا حتی آنها را ذخیره کرده و به اشتراک گذارید. برای این کار سه راه دارید:

  • برای چاپ صفحه‌ای که در حال خواندن آن هستید، روی دکمه Print24.pngچاپ در نوار ابزار کلیک کنید یا کلیدهای Ctrl+P را فشار دهید. همچنین می‌توانید از منوی پرونده به آن برسید. شما قادر خواهید تا تنظیمات صفحه و شکل چاپ را تعیین کنید. قبل از این کار مطمئن شوید که پرینتر به کامپیوتر متصل است.
  • برای اینکه یک صفحه را در قالب PDF ذخیره کنید، به منوی پرونده > Printas-pdf16.pngچاپ به صورت پی‌دی‎‌اف بروید و یا اینکه کلیدهای Ctrl+Shift+D را فشار دهید.
  • برای ذخیره یک صفحه با قالب HTML یا txt، به منوی پرونده > Saveas16.pngذخیره صفحه به عنوان بروید یا کلیدهای Ctrl+S را فشار دهید.

ایجاد نشانک و استفاده از نشانک‌ها

اگر می‌خواهید صفحه‌ای که در آن هستید را ذخیره کنید تا دفعه بعد هم بتوانید سریعاً همان صفحه را اجرا کنید، بر روی دکمه Bookmarks24.pngنشانک‌ها در نوار ابزار کلیک کنید و در پنلی که در سمت راست صفحه نمایان می‌شود، گزینه New24.pngایجاد مجموعه نشانک جدید را انتخاب کنید و مسیری را برای ذخیره فایل مربوطه انتخاب کنید. این فایل با فرمت XML ذخیره خواهد شد و شما قادر خواهید بود تا در آینده آن را تغییر داده و یا به کامپیوتر دیگری انتقال دهید و از آن استفاده کنید. با انتخاب گزینه Open24.pngورود مجموعه نشانک در همان پنل، می‌توانید فایل XML مورد نظر را وارد نمایید. با کلیک بر روی Add24.pngاین صفحه را علامت بزن یا فشردن کلیدهای Ctrl+D می‌توان صفحه مورد نظر را نشانه‌گذاری کنید تا به لیست اضافه شود. همچنین در بخش یادداشت‌های نشانک در بخش پایین آن می‌توانید توضیحات در مورد آن صفحه بنویسید. با کلیک بر روی Remove24.pngعلامت انتخاب شده را بردار نیز می‌توانید صفحه مورد نظر را از لیست نشانه‌ها حذف کنید. با انتخاب هر یک از گزینه‌های درون لیست، می‌توانید دسترسی سریع به آن صفحه داشته باشید.

با کلیک بر روی Add24.pngاین صفحه را علامت بزن یا فشردن کلیدهای Ctrl+D می‌توان صفحه مورد نظر را نشانه‌گذاری کنید تا به لیست اضافه شود. همچنین در بخش یادداشت‌های نشانک در بخش پایین آن می‌توانید توضیحات در مورد آن صفحه بنویسید. با کلیک بر روی Remove24.pngعلامت انتخاب شده را بردار نیز می‌توانید صفحه مورد نظر را از لیست نشانه‌ها حذف کنید. با انتخاب هر یک از گزینه‌های درون لیست، می‌توانید دسترسی سریع به آن صفحه داشته باشید.

ابزارهای ویرایشی

با استفاده از نوار جستجو می‌توانید یک واژه یا عبارت خاص در یک صفحه جستجو نمایید. برای این کار روی آیکون جستجو در متن Find-article24.png در نوار ابزار کلیک کنید یا از نوار منو ویرایش > جستجو در صفحه را انتخاب نمایید. همچنین می‌توانید از ترکیب کلیدهای Ctrl+F برای این کار استفاده کنید.

کیویکس همچنین دارای قابلیت کپی-پیست است. برای این کار کافی است بخشی از متن که می‌خواهد کپی شود را انتخاب کنید و از نوار منو ویرایش > Copy16.pngرونوشت را انتخاب نمایید و یا اینکه دکمه‌های Ctrl+C را بفشارید. سپس می‌توانید متنی که کپی شده را در هر برنامه‌ای که مد نظر داشتید بچسبانید. اگر قصد انتخاب همه متن یک صفحه را داشتید، از نوار منو ویرایش > Select-all16.pngانتخاب همه را انتخاب کنید و یا کلیدهای Ctrl+A را فشار دهید. قابلیت‌های فوق با کلیک راست نمودن در فضای صفحه هم قابل دسترس است.

جستجوی تمام متن و پروسه ایندکس

با قابلیت جستجوی تکمیل خودکار (Autocompletion). شما می‌توانید عناوین صفحاتی که با واژه ویکی‌پدیا آغاز می‌شوند را ببینید و سپس با کلیک بر روی آیتم مورد نظر از لیستی که ظاهر می‌شود، به صفحه دلخواهتان دسترسی داشته باشید.

کیویکس شامل یک موتور جستجوی قدرتمند است که به شما کمک کند به راحتی دسترسی به صفحات داشته باشید یا یک عبارت خاص را در صفحات جستجو نمایید. موتور جستجوی تمام متن فقط برای فایل‌های ZIM ایندکس‌شده موجود است، به این معنی که اگر شما فایل ZIM از قبل ایندکس‌شده را دانلود کرده باشید قادر خواهید بود از این قابلیت استفاده نمایید، اما برای فایل های ZIM ایندکس‌نشده باید ابتدا فرایند ایندکس را انجام دهید. البته این کار الزامی نیست و فقط در صورتی که نیاز داشته باشید جستجوی تمام متن انجام دهید آن را انجام دهید، چرا که فرایندی زمان‌بر می‌باشد. در صورتی که فایل شما ایندکس نشده باشد، کیویکس برای اولین باری که وارد برنامه می‌شوید از شما خواهد پرسید که آیا مایل به ایندکس کردن فایل زیم هستید یا خیر، که شما می‌توانید این کار را انجام دهید و یا اینکه برای همیشه کاری کنید که دیگر این پیغام ظاهر نشود. این کار پروسه زمان‌بری است و بسته به فایل زیمی که در اختیار دارید ممکن است چند دقیقه، چند ساعت و یا حتی چند روز به طول بیانجامد. در حین انجام شدن این پروسه، در نوار پایین برنامه می‌توانید درصد پیشرفت ایندکس شدن (مانند Indexing-progress.png) را ببینید. برای این کار باید نوار وضعیت خود را فعال کرده باشید، اگر هم‌اکنون آن را نمی‌بینید از منوی نمایش گزینه نوار وضعیت را انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که اگر نسخه از قبل ایندکس شده را دانلود کرده باشید نیاز به انجام هیچ یک از مراحل فوق نخواهد بود. همچنین اگر نیازی با استفاده از جستجوی تمام متن ندارید، می‌توانید هیچ یک از این مراحل را انجام ندهید.

گزینه‌های بیشتر

کیویکس دارای قابلیت‌‎های زیادی است. شما می‌توانید زبان برنامه را از منوی نمایش > تغییر زبان انتخاب نمایید، یا ظاهر برنامه را از منوی نمایش > پوسته تغییر دهید. با استفاده از منوی نمایش > رنگ‌های وارونه و یا فشردن Ctrl+I می‌توانید رنگ‌های صفحه را وارونه نمایید، برای مثال تمام رنگ‌های سفید و سیاه را به یکدیگر تبدیل کنید.

همانند ویکی‌پدیا که در منوی سمت راست آن گزینه «مقاله تصادفی» وجود دارد، در کیویکس هم می‌توان از منوی ابزار این کار را انجام داد.

اگر می‌خواهید از کیویکس در شبکه محلی خود استفاده کنید و همه بتوانند آن را داشته باشند، کافی است به منوی ابزار > میزبان رفته و روی دکمه شروع کلیک نمایید که البته در این صورت امکانات نرم‌افزاری کمتری وجود خواهد داشت چرا که کیویکس در مرورگر اینترنتی اجرا خواهد شد.