Tell us your story
Tell us your story
How has offline Wikipedia affected you? The Wikimedia Foundation (the non-profit that supports Wikipedia) is looking for personal, diverse and inspiring stories about how offline Wikipedia affects the world. If you have a personal story that you would like to share, please contact: stories@kiwix.org. Thank you!

Changes

Jump to: navigation, search

Main Page/tr

280 bytes removed, 6 years ago
Created page with "Haberler"
'''Kiwix''' is an offline reader for web content. It's software intended to make Wikipedia available without using the internet, but it is potentially suitable for all HTML content. Kiwix supports the [http://www.openzim.org ZIM format], a highly compressed open format with additional meta-data.
Kiwix; onları özgürce kopyalabileceğiniz, değiştirebileceğiniz ya da dağıtabileceğiniz is [http://tren.wikipedia.org/wiki/Özgür_yazılım özgür yazılımFree_software free software]lardandır, which means you can freely copy, modify and distribute it.
Kiwixis mostly installed in schools, çoğunlukla; genişbant internet erişiminin sağlanamadığı okullarda, üniversitelerde ve kütüphanelerde kuruluduruniversities and libraries which can't afford a broadband Internet access. It is much faster than the Internet and also can be used by many institutions to save bandwidth and reader's time. But many people use Kiwix internetten çok daha hızlıdırfor their own personal purposes, ayrıca birçok kuruluşta bant genişliğini azaltmamak ve okuyucuya harcanan zamandan tasarruf etmek amacıyla kullanılabilir. Ancak birçok kişi Kiwix'i kişisel amaçları için kullanılır. -Örneğin- sansürden muzdarip olanların ya da tutsakların durumu böyledirfor example, of people suffering from censorship or prisoners.
Kiwix'i kullanmak gerçekten kolaydıris really easy to use. Kiwix, kullanımını kolaylaştıracak bir özellik yelpazesi sunarIt provides a range of features which make usage comfortable:* Tam metin arama aracıFull text search engine* Yer işaretleri ve notlarBookmarks & Notes* HTTP sunucususerver* PDF/HTML dışa aktarımıexport* User interface in more than 100'den fazla dil barındıran kullanıcı arayüzülanguages* Sekme gezintisiTabs navigation* Tümleşik içerik yöneticisi ve karşıdan yükleme aracıIntegrated content manager and downloader* [[Special:MyLanguage/Features|Daha fazla özellikMore features...]]
Kiwixis small and efficient software, oldukça küçük ve verimli bir yazılımdırusable on lower powered or old computers. Küçük ve eski bilgisayarlarla kusursuz bir şekilde kullanabilirsiniz. İşletim sistemlerinin büyük bir kısmındaIt runs on a large range of operating systems, on Android'de ve 3 ana bilgisayar işletim sisteminde (and on the three main PC operating systems: Microsoft Windows, Apple Mac OSX ve and GNU/Linux dağıtımlarında) çalışırdistributions.
<div style="text-align: {{revautoalign}}; padding-top: 1em; padding-bottom: 1em;">'''[[Special:MyLanguage/Software|Kiwix'i nasıl indireceğiniz, kuracağınız ya da kullanacağınız hakkında daha fazlası...]]'''</div>
| style="vertical-align: top; padding: 0px; padding-{{autoalign}}: 0.5em;"|
{{Widget
|title=NewsHaberler
|logobackground= Bluebg_rounded_croped.png
|logo=HSAktuell.svg
465
edits

Navigation menu